Manapság nagy a nyomtató kínálat, sokféle típus létezik, mindegyik egy
bizonyos célra és felhasználási módra lett tervezve. Találja meg azt,
amely leginkább illik elvársásaihoz. Mi igyekszünk segítségére lenni választás előtt.
Bevezető a nyomtatók világába
Van jó és van rossz nyomtató? A válasz: Nem, viszont van jó és rossz választás.
A gyártók komoly fejlesztési háttérmunkával megtervezik és legyártják a nyomtatókat. Túl a marketing fogásokon, minél nagyobb kínálatot igyekeznek nyújtani, ezáltal lefedve a piac szükségleteit. Ennek az eredménye, hogy sokféle nyomtató van a piacon, ami elsőre megnehezíti a dolgunkat, mert nem tudunk mit választani. Viszont a nagy kínálat mégis az érdekünket szolgálja, mert biztosan találunk olyan nyomtatót, amit, se több, se kevesebb, szinte nekünk találtak ki. Ezért nem kell elhamarkodni a választást és jól át kell gondolni, hogy mire is van szükségünk, mit tudjon az a nyomtató, mennyit nyomtatnák vele, mire használnánk, stb. És ha megtaláltuk a megfelelőt, akkor az lesz a legjobb nyomtató. Minden a választáson múlik.
Hogy kicsit jobban belemélyüljünk a témába, rátérnék arra, hogy mit tapasztaltunk a felhasználók nyomtatási szokásaikról, milyenek a visszajelzések adott típusú nyomtatókról, illetve milyen különbségek lehetnek az egyes gyártók készülékei között.
Igen eltérő, hogy hol és mire használjuk a nyomtatókat. Használhatjuk őket otthon alkalmi nyomtatásra vagy akár gyakrabban is. Csak fekete-fehérben nyomtatunk, de akár színesben is, sőt fotókat is. Van hogy szkennelésre és fénymásolásra (talán faxra is- habár ez a kommunikálási mód eltűnő félben van) is használjuk a nyomtatót. A másik nagy kategóriát az irodai (legyen az kis-, közepes- vagy nagy iroda) nyomtatók teszik ki. Itt is széles a kínálat és sok a lehetőség. Olykor egy egyszerű fekete-fehér lézernyomtatóra van szükségünk, de akár egy multifunkciós készülékre, amivel fénymásolni és szkennelni is tudunk. Vagy éppen egy strapabíró készülékre, ami bírja a terhelést. Színes nyomtatás is szükséges, vagy akár nélkülözhetetlen lehet. Választhatunk gyors és lassú nyomtatók között. A kényelmi, extra funkciókból is sok van. Választhatunk olyan készüléket, ami a lap mindkét oldalára nyomtat (automatikus kétoldalas nyomtatás) anélkül, hogy meg kellene fordítani. Vagy olyat, ami automatikusan adagolja a lapokat, ha több oldalt szeretnénk egyszerre beolvasni és fénymásolni. Nyomtathatunk wifin vagy hálózaton keresztül, vagy okos telefon, táblagép használatával bárhonnan. És még sok egyéb funkció elérhető. Tény, hogy igen változóak a nyomtatási szokások és igények, de mindenre van megoldás.
A visszajelzések nagyon változóak, vannak pozitív és negatív visszajelzések egyaránt. Egyes felhasználók egy bizonyos márkára esküsznek, mert az bevált, mások ellenkezőleg, menekülnek attól a márkától és egy másikkal próbálkoznak. Másik megközelítésből nézve egyesek szidják a tintasugaras nyomtatókat, mert beszárad a tinta és nem tudják többé használni a nyomtatót vagy éppen a színes lézernyomtatók üzemeltetési költségei miatt panaszkodnak. Ugyanakkor sok felhasználó elégedett a nyomtatójával, legyen az tintasugaras vagy lézer, inkább segítő társnak tekinti, mint tehernek. Eltérőek a vélemények és, hogy éppen az elégedett vagy elégedetlen táborba kerülünk, az befolyásolja, hogy az elvárásainkhoz és igényeinkhez méltó nyomtatót választunk vagy sem. Elcsábít a nyomtató alacsony ára, de nem tudjuk mennyibe kerül hozzá a patron és rájövünk a későbbiekben, hogy ez nem is volt annyira gazdaságos választás, inkább mást kellett volna vásárolni. Vagy menekülünk a tintasugaras nyomtatóktól, mert beszárad a tinta, ezért inkább színes lézert választunk, majd ott is rájövünk, hogy drága az üzemeltetése, drágább, mint a tintasugarassal lett volna. Vagy éppen veszünk egy nyomtatót, ami inkább otthoni használatra lett tervezve, de irodai munkára használjuk, túlterheljük és idő előtt megadja magát.
Ezeket mind el lehet kerülni, ha jól átgondoljuk mit választunk. Az tény, hogy mindegyik felhasználási szokásra és módra van megfelelő megoldás és szerencsére akár három-négy lehetőség közül is lehet választani.
A különböző gyártók nyomtatói között is vannak különbségek. Egyik gyártónál például 3 év a garancia, de drágább az üzemeltetése (lehet, hogy valakinek a megbízhatóság a fő szempont, kevésbé az ár). Másik gyártó nagyon olcsó és minőségi nyomtatást kínál, de a készülékei nem annyira gyorsak és fölszereltek (lehet, hogy valakinek a fő szempont a nyomtatási költség, nem a felszereltség). Egy harmadik gyártó igen népszerű, elterjedt, mindenre van megoldása, legnagyobb a kínálata, így legközelebb tud kerülni a konkrét elképzelések megvalósításához. Egy negyedik gyártó a legolcsóbb nyomtatókat kínálja, így a kezdeti befektetés a lehető legalacsonyabb. A választási szempontunk szerint előnybe részesíthetjük egyik vagy másik márkát.
A felhasználóknak (legyen otthoni vagy irodai) legfontosabb, hogy a nyomtató megbízható legyen, sokáig működjön, ne kelljen idő előtt lecserélni és gyakran szervizelni. Ezért választásunk előtt figyelembe kell venni, hogy mennyit nyomtatunk majd, mennyire fogjuk leterhelni a készüléket. Olyat válasszunk, ami legalább arra az adott terhelésre lett tervezve (ez inkább az irodai felhasználókat érinti). Ne válasszunk otthonra tervezett nyomtatót irodába, mert a nyomtatási költség is magas lesz és a túlterhelés miatt idő előtt elromlik. A következő fontos tényező a nyomtatási költség. Nézzük meg mennyibe kerül a kellékanyag az adott nyomtatóhoz, mielőtt megvesszük. Nem kérdés, legtöbb esetben a nyomtatás nem olcsó mulatság, de optimalizálni lehet a költségeket a megfelelő választással.
Kínálatunkban több mint 400 típus van, a legkisebbtől a legnagyobb, a legegyszerűbbtől a legfelszereltebbig. Bízunk benne, hogy nálunk megtalálja a számára ideális nyomtatót.
Nyomtató típusok
Technológia szempontjából
a nyomtatók két csoportba oszthatók: tintasugaras nyomtatók és lézer nyomtatók.
Tintasugaras nyomtatók -úgy működnek, hogy speciális elektromos kristályok porlasztják a tintát, majd a nagyon apró tintacseppeket a patronfejek pontos kombinációban elhelyezik a nyomtatási anyagon. Az új tintasugaras nyomtatók magas színvonalú képminőséget produkálnak akár több fajta adathordozóra. Amennyiben mindennapi dokumentumokat, fotókat szeretne nyomtatni otthonában vagy akár kis irodában, a tintasugaras nyomtató az ideális választás. Újabban a gyártók irodai munkára is terveznek tintasugaras nyomtatókat, ezek sokkal gyorsabbak és terhelhetőbbek és sok esetben olcsóbb nyomtatást biztosítanak, mint a lézeres társak.
Lézer nyomtatók -lézersugarat vetítenek egy fényvezető henger meghatározott pontjára. E folyamat során a henger olyan elektromos töltést vesz fel, amely pontosan a nyomtatott kép megjelenítéséhez szükséges kombinációban vonzza magához a festékpor szemcséit. Ezután következik a beégetés, éspedig a nagy hőmérsékletű henger és a nyomóhenger megolvasztja, majd beégeti a festékport a papírba. Ha Ön nagyobb mennyiséget kíván nyomtatni rövidebb idő alatt, irodában vagy akár otthonában, a lézer nyomtatókat ajánljuk. Fotónyomtatásra nem ajánlottak.
Felhasználás szerint
A nyomtatókat 3 kategóriába csoportosítjuk felhasználás szerint: otthoni, irodai és a kettő kombinációja.
Otthoni-az olcsóbb, egyszerűbb nyomtatókat ajánljuk ebben az esetben. Az alacsonyabb árú tintasugaras nyomtatók is képesek jó minőségű fotónyomtatásra, ugyanakkor a mindennapi, kisebb mennyiségű dokumentumok nyomtatására is alkalmasak. A teljesítményük és sebességük alacsonyabb, átlagban 500-1000 oldal a havi terhelhetőségük, az átlag sebesség pedig 4 oldal/perc.
Irodai, otthoni -ha Ön otthon is dolgozik, akkor egy kisebb teljesítményű lézernyomtató vagy egy magasabb kategóriájú tintasugaras nyomtató, amely már rivalizál a lézernyomtatók nyomtatási sebességével, ideális partner lehet. A multifunkciós nyomtató is jó választás ebben az esetben, mert lehetővé teszi a fénymásolást és lapolvasást a nyomtatás mellett és helyet is megtakaríthat.
Irodai -nagyon fontos, hogy munkánkat ne akadályozza és ne lassítsa semmi. Irodai, professzionális környezetben nélkülözhetetlen a gyors és minőségi nyomtatás, ami akár növelheti üzleti teljesítményünket. A lézer nyomtatók erre tökéletesen alkalmasak. Nagy teljesítményre, terhelhetőségre, gyorsaságra, nagy mennyiségű lapadagolásra, akár hálózati működésre lettek tervezve. Ugyanakkor a többfunkciós lézer nyomtatók, mindezek mellett fénymásolni, szkennelni vagy akár faxolni is tudnak.
Rendeltetésük szerint
A nyomtatók kettő kategóriába oszthatók rendeltetésük szerint: alap és multifunkciós.
Alap (csak nyomtat) -ezek a nyomtatók kifejezetten csak nyomtatásra lettek tervezve. Mindkettő tökéletesen teljesíti a kért feladatokat. A tintasugaras nyomtatók némelyike fotónyomtatásban is kiválóan megállja a helyét.
Multifunkciós -a multifunkciós készülékek tulajdonképpen több készülék egyben.
Nyomtatnak, fénymásolnak, szkennelnek és néhány modellnél a faxolás is biztosított.
A származó előny a helymegtakarítás, ugyanakkor időt is spórolunk azzal, hogy nem kell több készülék beállításával, karbantartásával foglalkozni.
Funkciók és tulajdonságok
A korábban felsorolt általános tulajdonságok mellett a nyomtatók sok extra funkcióval felszereltek. Funkciók, melyek között ott lehet éppen az, amit Ön keres. Az alábbiakban megemlítjük a fontosabbakat:
Vezeték nélküli (Wi-Fi) nyomtatás -a rengeteg kábel a lakásban vagy irodában bosszantó lehet, ráadásul a különböző készülékek nem költöztethetőek túl nagy szabadsággal. Erre a megoldás a vezeték nélküli nyomtató. A lakás vagy iroda bármely pontjába elhelyezhető, és a kábelek nem okoznak több problémát. Elérhető tintasugaras és lézer változatban is.
Hálózati nyomtatás-amennyiben Ön egy otthoni vagy irodai munkacsoport tagja és a munkaközösség számára hálózati nyomtatást kíván biztosítani, a hálózati nyomtatókat javasoljuk. Ezek ugyan drágábbak, mint az alap modellek, de nagyobb memóriát, erősebb processzort, nagyobb lapadagolókat és gyorsabb nyomtatást nyújtanak, ami lehetővé teszi több feladat kezelését egyszerre.
ADF - automatikus dokumentum adagolás (automatic document feeder) -szerepe, hogy megkönnyítse a munkáját. Például egy feladaton belül több oldal fénymásolásakor, szkennelésekor nem kell egyesével adagolni a lapokat, ezt megoldja az ADF funkció.
Mobilnyomtatás -lehetővé teszi, hogy bárhonnan, bármikor nyomtassunk mobileszközökről (okostelefonokról, táblagépekről). Néhány esetben az adott gyártó alkalmazását kell telepíteni a mobileszközre.
Közvetlen nyomtatás fényképezőgépről -gyártók által beépített szoftver (PictBridge), amely segítségével direkt a fényképezőgépéről nyomtathatja a fotókat.
Közvetlen nyomtatás memóriakártyáról -a memóriakártya tartalmát nem szükséges átmásolni a számítógépre, majd onnan nyomtatni, hanem az említett adathordozó behelyezhető a nyomtató memóriakártya olvasójába és máris nyomtatható a fájl.
Energy Star minősítés -egy nemzetközileg elfogadott és alkalmazott szabvány, amely minősíti az energiatakarékos fogyasztói termékeket, esetünkben a nyomtatókat.
Internet-kapcsolat -egyes nyomtatók internetes kapcsolatra is alkalmasak, így weboldalak tartalmát nyomtathatja a számítógép elindítása nélkül. Néhány nyomtató pedig lehetővé teszi a képek vagy dokumentumok közvetlen fogadását e-mailben, bárhonnan és bármilyen e-mail küldő készülékről.
Érintőképernyő -egyes nyomtatók színes, érintőképernyővel vannak ellátva, ezáltal még kellemesebb, könnyebb, átláthatóbb a menü kezelése.
Széles formátumú (A3+) nyomtatás-a legtöbb nyomtatónál az A4-es papírméret a legnagyobb nyomtatható méret. Viszont vannak nyomtatók, melyek az A3+ mérettel is elboldogulnak, legyen az nyomtatás, másolás vagy szkennelés, mi több, erre lettek tervezve.
Nyomtatás CD-re, DVD-re -ezeknél a nyomtatóknál van egy külön adagoló, amelybe tökéletesen beleillik a CD korong és arra bármikor nyomtatni lehet.
Nagy kapacitású toner, patron -a legtöbb nyomtatóhoz az alap töltöttségű toner vagy patronon kívül, lehetőség van nagyobb töltöttségűt is használni. Ez lehetővé teszi a gazdaságosabb nyomtatást.
USB kábel, A-B (ez a típus szabvány minden nyomtatónál, gyártótól függetlenül). Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a gyártók nem adnak USB kábelt a nyomtatókhoz vásárláskor. Amennyiben nincs elfekvőben vagy nem maradt a régi nyomtatótól, javasoljuk Önnek az A-B típusú USB kábel beszerzését. Ezt itt is megtehetik
Operációs rendszerek -a gyártok, szinte kivétel nélkül, az éppen aktuális operációs rendszerekkel
(Windows, Mac, néha Linux is) kompatibilis nyomtatókat bocsátanak piacra.
Ugyanakkor a nyomtatók illesztőprogramja a későbbiekben is bármikor frissíthető és összehangolható a legújabb verziójú op.rendszerrel
További néhány érdekesség:
Nyomtatható oldalszám -a gyártók mindig megadják a nyomtatható oldalmennyiséget egy adott tonerrel, patronnal. A megadott értéket az A4-es papíron 5%-os lefedettség esetében számolták ki.
Havi terhelhetőség -ez az érték a nyomtató maximális havi terhelhetőségére vonatkozik, amiből a nyomtató robusztusságát állapíthatjuk meg, az értéket összehasonlítva más nyomtatókéval. Figyelem! a javasolt havi mennyiség átlagban egytized része a maximális havi terhelhetőségnek. Mielőtt nyomtatót választana, érdemes átgondolni mekkora lenne az Ön esetében a havi nyomtatási mennyiség, majd összevetni a kiszemelt nyomtató havi terhelhetőségével. A lézer nyomtatók havi terhelhetősége magasabb mint a tintasugarasoké, 5 000 - 50 000 oldal között van. A tintasugaras nyomtatók esetében ez az érték 800 - 5 000 oldal között van.
Sebesség -a sebesség mértékegysége a nyomtatók esetében az oldal/perc. A lézernyomtatók remekelnek ezen a téren, 15 - 40 oldal/perc a sebességük, a tintasugarasok esetében 3 - 15 oldal/perc, A4-es papírméretnél. Figyelem! a tintasugaras nyomtatóknál feltüntetett sebesség a lézerminőségű nyomtatási beállításra érvényes. Alacsonyabb minőségű nyomtatási beállításnál (vázlat vagy piszkozat) a sebesség átlagban ennek háromszorosa. A sebesség mértékét a nyomtatott oldal tartalma (tintasugarasok esetében) és mérete is befolyásolja.
DPI (dots per inch) -a nyomtatási minőség mértékegysége. Magyarra lefordítva pontok per uncia, ennek mérete pedig meghatározza a kép felbontását. Pl. 1200 x 1200 dpi azt jelenti, hogy 1200 vízszintesen és 1200 függőlegesen elhelyezkedő pont van az adott négyzet unciában (25,4 négyzetmilliméter), vagyis összesen 1 440 000 pont. Minél több a pont, annál jobb a kép felbontása.
Milyen nyomtatót válasszak?
Kínálatunkban több mint 400 típus van, a legkisebbtől a legnagyobb, a legegyszerűbbtől a nagyon felszereltig. Bízunk benne, hogy nálunk megtalálja a számára ideális nyomtatót.
Az alábbiakban megtekinthet néhány specifikus esetet, ami alapján nyomtatókat keresnek:
Írja meg elképzeléseit az info@tonerprint.hu címre.
Amennyiben szívesen fogadná javaslatainkat, kérjük írja meg nekünk az info@tonerprint.hu címre az Ön elképzeléseihez illő nyomtató főbb tulajdonságait. Minél több információt ad meg elképzeléseiről, annál hatékonyabban javasolhatunk. A válaszlevelünket 24 órán belül elküldjük Önnek.